Utgifterna för både resor och representation (T&E) samt varor och tjänster ökade med 2 procent. Det ska dessutom noteras att årets första kvartal var en dag kortare än motsvarande period 2024, som var ett skottår. Enligt Amex motsvarar den skillnaden en minskning på omkring 1 procent, enligt Business Travel News.
Bland större amerikanska och globala företagskunder steg konsumtionen med 1 procent, medan små och medelstora amerikanska bolag ökade sin konsumtion med 2 procent. Mest tillväxt stod de internationella kunderna för – utanför USA steg det totala företagsrelaterade spenderandet med hela 13 procent jämfört med i fjol. T&E-konsumtionen från internationella kunder, både företag och privatpersoner, ökade med 9 procent.
– Vi såg en viss avmattning i flygbokningar under kvartalet, men konsumtionen inom restaurang och hotell höll sig fortsatt stark, kommenterade Amex vd Stephen Squeri under torsdagens rapportpresentation.
Enligt Squeri har konsumtionen i april fortsatt i samma takt som under första kvartalet, trots den globala oron kring bland annat USA:s handelspolitik.
Intäkterna för första kvartalet landade på 17 miljarder dollar, en ökning med 7 procent jämfört med i fjol. Nettovinsten steg till 2,6 miljarder dollar, upp 6 procent.
American Express meddelade dessutom i veckan att man nu slutfört sitt förvärv av Center, en leverantör av teknik för utgiftshantering. Affären offentliggjordes i början av mars.