Färre reste utomlands
Sverige är ett av de länder i Europa varifrån utlandsresandet minskar mest, enligt en ny rapport. Risken är att det kommer att minska ännu mer, eftersom högre flygpriser är att vänta.
Det innebär att Sverige hamnar på tredje plats på listan över länder där turismen minskar allra mest. Allra mest minskar resandet från Storbritannien (–15 procent) och Ryssland (–12 procent).
Ser man till hela Europa har utlandsresandet minskat med sju procent.
De enda som reste mer utomlands i år än 2008 var österrikarna (+2 procent).
Europeiska resenärer har också börjat boka resorna allt senare. Ökningen bland de resenärer som bokar resan en vecka före avgång var 18 procent, medan andelen som bokar tidigare än en månad innan sjönk med mellan 12 och 13 procent, enligt rapporten.
Priserna på flygbiljetter kommer att öka nästa år, enligt rapporten. Å andra sidan har de sjunkit i år på grund av minskad efterfrågan. Så det handlar snarare om en tillbakagång till tidigare priser.
ITB World Travel Trends Report bygger på svar från 60 turismexperter i 30 länder och på en pågående undersökning, World Travel Monitor, som samlar in data från 60 länder.
Text: Vagabond
- 18,5 procent fler långväga besökare 2011
- 60 miljoner till utveckling av resmål
- Flyget ökar 4 procent under 2012
- Turistavgift införs i Krokom och Strömsund
- Egypten tappar mer turism än offciella siffror visar
- Egyptens turism minskar mer än regeringen säger
- Nu krävs visum till Sri Lanka
- Inga gratisresor till Japan
- UD avråder inte längre från resor till Japan
- Rekord för turismen i fredligt Sri Lanka
- Visit Sweden förlorar upphovsrättsbråk mot fotograf
- Egyptiska islamister vill ha ökad turism
- Thailand blir billigare än Filippinerna
- Ungerns turistkontor stänger - men lämnar inte Norden
- Malmö får ny turistdirektör






