Bonnier köper in sig i Reseguiden
Bonnier utmanar Schibsted på resor genom att köpa in sig i Destinations främsta konkurrent Reseguiden.
- Bonnier ser det som en investering och det möjliggör för oss att expandera snabbare, både i Sverige och andra länder. Marknaden är mogen för det nu, säger Reseguidens vd Michael Blaxland i det senaste numret av Travel News.
Ingen av resejämförelsesajterna i Sverige har dock nått den dominerande position som Destinations moderbolag Finn gjort i Norge. En strategisk satsning av Schibsted i början på 2000-talet ledde till att all eftertextannonsering flyttades från mediekoncernens norska tidningar till nätet och är i dag en kassako. Ska du köpa hus, bil, båt, resor? Då börjar norrmännen letandet på Finn.no, som förra året genererade intäkter åt sina partner för hisnande 521 miljarder norska kronor.
Resor bröts ut som ett eget bolag och egen portal, Finn Reise, för 2,5 år sedan. 2009 genererades resebokningar för 1,7 miljarder norska kronor.
- Vi har kunnat bygga på Finns dominerande ställning som marknadsplats och utnyttjar synergier i marknadsföring med vårt moderbolag, säger Finn Reises försäljningsdirektör Terje Berge till Travel News.
Han bekräftar trenden att jämförelsesajterna gynnas av lågkonjunkturen.
- Folk letar billigare resor och vill ha total översikt över alla erbjudanden. Det gäller privatresenärer, men även allt fler affärsresenärer. Vår trafik har ökat 40 procent månad för månad jämfört med samma månad förra året och samma sak gäller omsättningen. Antalet bokningar har alltså ökat kraftigt, men genomsnittspriset har gått ned.
Det norska framgångsreceptet kan dock inte kopieras rakt av till Sverige, även om Destination har stor draghjälp av Aftonbladet. 45 procent av trafiken kommer från aftonbladet.se.
- I Sverige kan vi inte bygga på Finns starka varumärke. Men trots detta är faktiskt Destination större än Finn Reise var efter arton månader efter lanseringen, säger Terje Berge.
- Så funkar nya Business Travel Award
- Hjälp Travel News att utse Årets Resesäljare
- Pessimismen växer hos nordiska reseföretag
- Infrastrukturminister deltar på Grand Travel Award
- Hjälp Travel News att utse Årets Resesäljare
- Riitta Östberg ny nordisk marknadsdirektör på Strömma
- Tre nominerade till Grand Travel Awards Ekoturismpris
- Flygbuss blir dyrare till fyra flygplatser
- Så blir Travel News nya sajt
- Europeiska byter namn
- Dalarna bland New York Times hetaste resmål 2012
- Här är de nominerade till Grand Travel Award 2012
- Sverige ett av världens hetaste resmål 2012
- Ekoturismföreningen prisas av WWF
- Skansen närmar sig Hasse Alfredssons rekord







det här blir allt intressantare. hur många resebyråer kommer vilja annonsera i media som snor kunderna? det finns väl inge som har kraft att konkurrera på dessa villkor?ställer sajterna garantier till kammarkollegiet? Det borde de väl göra om de tjänar pengar på att sälja resor?