Danmark tappar en av fem utlänningar
Antalet turister och affärsresenärer ökar i norra Europa, men Danmark har förlorat var femte besökare.
Siffrorna framkommer i en rapport från konsultbolaget Copenhagen Economics. Intäktsbortfallet innebär 16 700 färre arbetstillfällen.
- Våra grannländer har mycket lägre momssatser på hotellvistelser och Danmark är det enda landet i Västeuropa som inte ger affärsverksamheter att dra av hela momsen vid hotellvistelser. Det har stor negativ betydelse för affärsresandet, säger ekonom Claus Frelle-Petersen.
Samtidigt som utlänningarna sviker Danmark har både Sverige och Tyskland haft en stadig ökning av utländska besökare. Antalet övernattningar har ökat med 25 procent i de två länderna från år 2000 till 2008, enligt rapporten.
- 18,5 procent fler långväga besökare 2011
- 60 miljoner till utveckling av resmål
- Flyget ökar 4 procent under 2012
- Turistavgift införs i Krokom och Strömsund
- Egypten tappar mer turism än offciella siffror visar
- Egyptens turism minskar mer än regeringen säger
- Nu krävs visum till Sri Lanka
- Inga gratisresor till Japan
- UD avråder inte längre från resor till Japan
- Rekord för turismen i fredligt Sri Lanka
- Visit Sweden förlorar upphovsrättsbråk mot fotograf
- Egyptiska islamister vill ha ökad turism
- Thailand blir billigare än Filippinerna
- Ungerns turistkontor stänger - men lämnar inte Norden
- Malmö får ny turistdirektör







Äntligen! Danskarna gillar ju inte utlänningar och efter stenhårt jobb i frågan har Pia Kjærsgaards politik äntligen givit genomslag internationellt. Grattis ni grøna och røda - nu fastnade allt hyggepølsen i halsen till slut. Men klaga inte, det har ni tuggat länge till.