Lediga jobb
Inget innehåll
Regeringen vill skynda på produktionen av hållbara flyg- och sjöfartsbränslen genom statliga garantier, riskdelning och nya stödmekanismer.
Sverige behöver ta en betydligt mer aktiv roll för att säkra tillgången på hållbara drivmedel till flyg och sjöfart. Det slår regeringens utredare Mattias Viklund fast i en ny handlingsplan som nu lämnas till regeringen.
Bakgrunden är att EU:s klimatkrav hittills inte räckt för att få fart på produktionen av hållbara flyg- och fartygsbränslen, samtidigt som beroendet av import bedöms vara en växande risk.
Utredningen varnar för att geopolitisk oro och störningar i försörjningskedjor kan leda till både brist på drivmedel och kraftigt stigande priser.
– Utredarens analys och förslag tas nu vidare i arbetet med att framtidssäkra en hållbar drivmedelsförsörjning, säger infrastrukturminister Andreas Carlson.
Bland förslagen finns en tidsbegränsad nationell riskdelningsmekanism för att skala upp produktionen av bioSAF för flyget och bioSMF för sjöfarten. Utredningen vill också att Riksgälden åter ska kunna utfärda gröna kreditgarantier och att Sverige ska vara redo att delta i EU-gemensamma auktioner för eSAF, elektrobränsle för flyget.
Dessutom föreslås ett nytt forsknings- och innovationsprogram via Energimyndigheten för att få fram kommersiellt gångbar produktion av biodrivmedel från biomassa.
Utredningen pekar samtidigt på behovet av långsiktiga EU-regler och fortsatt elektrifiering och energieffektivisering inom transportsektorn.
För flygbranschen är frågan central eftersom hållbart flygbränsle ses som den viktigaste vägen till minskade utsläpp under de kommande decennierna – samtidigt som tillgången fortfarande är mycket begränsad och priserna höga.
I sommar blir det billigare jetbränsle, i höst kommer det fler bokningar österut, men också dyrare biljetter. Det blir följderna för resebranschen om det blir lugnt i Gulfen.
Medlingen mellan SAS kabinanställda och arbetsgivarparten NHO Luftfart inleddes på måndagen. Om parterna inte når en överenskommelse före midnatt på tisdagen kan en strejk bryta ut på onsdag.
När Norwegian överraskade branschen med köpet av Nordic Leisure Travel Group fick Spenn plötsligt tillgång till en helt ny värld av reseprodukter. Nu undersöker bolaget hur Ving, Sunwing och övriga NLTG-varumärken kan bli en del av poängekosystemet.
I dag kan SAS kunder inte köpa Holidaypaket med Eurobonus. Men Norwegians köp av Ving pressar SAS: ”Vi utforskar möjligheten att betala med poäng”, säger presschefen Öystein Schmidt.
SAS kan återuppta trafiken på Örnsköldsvik i höst om föreningen Flyglinjens Vänner garanterar att det går runt. Kommunen förväntas subventionera flygplatsavgifterna.
Norwegians köp av Ving är betydligt mer än en miljardaffär. Genom att kombinera flyg, hotell och paketerade resor skapas en nordisk resekoncern med muskler att utmana konkurrenterna på flera fronter – och med stora möjligheter att växa långt utanför dagens verksamhet.
Nyheten om att Norwegian köper NLTG fick sannolikt en och annan att sätta kaffet i vrångstrupen i morse. Så här kommenterar några av konkurrenterna affären.
Norwegian tar ett avgörande steg för att bli Nordens ledande integrerade resekoncern. Flygbolaget har tecknat avtal om att förvärva Nordic Leisure Travel Group (NLTG), ägare till Ving, Spies, Tjäreborg, Globetrotter och Sunclass Airlines.
SAS breddar sitt lojalitetsprogram Eurobonus genom ett nytt samarbete med försäkringskoncernen Tryg. Partnerskapet innebär att medlemmar i Sverige, Danmark och Norge kan tjäna Eurobonus-poäng på utvalda försäkringar från Trygg-Hansa och Tryg.
SAS döper om sitt kundinitiativ "Conscious Traveler" till "Eurobonus Change Makers". Syftet är att tydligare koppla programmet till lojalitetsprogrammet Eurobonus och göra det enklare för medlemmar att engagera sig i flygbolagets hållbarhets- och utvecklingsarbete.