"Vi har visat att det går att ta sig igenom en svår situation via rekonstruktion. Det är en modell som fungerar, säger Anko van der Werff.

SAS visar fotbolls-VM live ombord – samtidigt rullar Starlink ut i flottan

SAS-resenärer kan nu följa matcher från fotbolls-VM direkt ombord på utvalda internationella flygningar. Nyheten presenterades av SAS vd Anko van der Werff, som beskriver satsningen som ett sätt att göra själva resan till en del av upplevelsen.

Publicerad

– Ibland handlar det inte bara om vart man är på väg, utan också om vad man får vara med om längs vägen. I det här fallet kan det vara en hel kabin som följer samma match någonstans över Europa, skriver han i ett inlägg på Linkedin.

Sändningarna visas via SPORT 24 och SPORT 24 Extra och är tillgängliga för Eurobonus-medlemmar på flygplan utrustade med höghastighets-WiFi.

Samtidigt fortsätter SAS utrullningen av Starlink-internet i flottan. Enligt bolaget är nu närmare 50 flygplan utrustade med tekniken och hela Airbus A320-flottan väntas vara uppkopplad senast i augusti.

Anko van der Werff uppger att passagerarna redan har laddat ned totalt 360 terabyte data via Starlink-systemet sedan lanseringen.

Satsningen innebär att SAS-kunder under sommaren kan följa några av världens största fotbollshändelser även när de befinner sig i luften.

Powered by Labrador CMS