Lediga jobb
Inget innehåll
SAS-resenärer kan nu följa matcher från fotbolls-VM direkt ombord på utvalda internationella flygningar. Nyheten presenterades av SAS vd Anko van der Werff, som beskriver satsningen som ett sätt att göra själva resan till en del av upplevelsen.
– Ibland handlar det inte bara om vart man är på väg, utan också om vad man får vara med om längs vägen. I det här fallet kan det vara en hel kabin som följer samma match någonstans över Europa, skriver han i ett inlägg på Linkedin.
Sändningarna visas via SPORT 24 och SPORT 24 Extra och är tillgängliga för Eurobonus-medlemmar på flygplan utrustade med höghastighets-WiFi.
Samtidigt fortsätter SAS utrullningen av Starlink-internet i flottan. Enligt bolaget är nu närmare 50 flygplan utrustade med tekniken och hela Airbus A320-flottan väntas vara uppkopplad senast i augusti.
Anko van der Werff uppger att passagerarna redan har laddat ned totalt 360 terabyte data via Starlink-systemet sedan lanseringen.
Satsningen innebär att SAS-kunder under sommaren kan följa några av världens största fotbollshändelser även när de befinner sig i luften.
Inget innehåll